Jak se bránit přehlcení a nezbláznit se

autor: | 18. 3. 2021 | Život | 0 komentářů

Přehlcení. Jistě všichni znáte. Jsme dennodenně zahlcení velkým množstvím informací a vjemů, které jsou často nadbytečné a nepodstatné. Dostáváme se pak do stresu, což vede k podrážděnosti, problémům s komunikací až k celkovému vyčerpání a nemocem. Špatná koncentrace, pocity ohrožení. Zkrátka a zjednodušeně, jsme roztržití, nesoustředíme se a děláme chyby.

V uplynulém roce i dnes se do stavu přehlcení dostáváme velice snadno, prakticky je to již setrvalý stav. Koronavirus, omezení, lockdown… jsme doma s dětmi, snažíme se vydělávat, nemáme tolik možností na uvolnění napětí. Zažíváme strach, stres, vyčerpání. Ano, já také.

Ve skupině Paní svého podnikání se snažím o to, abychom se s ženami co nejvíce podporovaly. Jak v podnikání, tak i ve work-life-balance. Je totiž hrozně důležité, abychom se v tom co děláme, cítili šťastní. Šťastní doma i v podnikání. Tyhle dvě věci, určitě sami víte, jsou takové spojené nádoby. Dneska bych chtěla sdílet, jak to mám já, jak se přehlcení bráním a i to, jak třeba vůbec poznám, že přehlcená jsem. Protože jak praví klasik: “Uvědomění je první krok k nápravě.” Tak třeba vás budu inspirovat.

✦ Jak poznám, že jsem přehlcená? 

Pracovat, když jsem doma s dětmi  mi absolutně nesvědčí. Já nezvládám dělat dvě věci naráz. Jsem přesvědčená, že to zvládá opravdu málokdo, bez ohledu na obvyklé tvrzení, že ženy umí dělat více věcí naráz. Ano, ale nevěřím, že se stejným nasazením a mírou soustředění. Když já píšu e-mail, tak absolutně nevnímám, co za mnou dělají děti. Ale, jakmile se přepnu na děti, tak už mi zase trvá strašně dlouho začít se soustředit zpátky na podnikání.

Přehlcení se u mě projevuje hlavně jakýmsi takovým hnusným pocitem, že musím spěchat. Že musím ještě tohle a tohle a tohle. Jsem z toho hrozně roztěkaná. A ve finále většinou samozřejmě stihnu desetkrát méně věcí, než kdybych se nadechla, vydechla a prioritizovala. Navíc, nasekám chyby a jsem jen zdeptaná z toho, že mi to jde pomalu. 

Taky jsem hrozně vzteklá, což jak víme není dobré pro nikoho. A pociťuji velkou nervozitu, jako kdyby mi něco mělo utéct, nebo jako kdyby se mi něco mělo stát, nebo jako kdyby se mělo něco stát kolem mě. Prostě stažený žaludek, neklid, napětí, znáte to.

✦ Jak s přehlcením bojuji? 

Pár tipů jak na to, když jste doma s dětmi:

Tři nejdůležitější věci za den

Řeknu si tři hlavní věci, co v ten den potřebuji udělat a snažím se jich opravdu držet. A jenom, když je udělám a mám ještě dost času (ze kterého mi zbyde ještě taky čas pro sebe, což taky trénuju a nejde mi to vždycky), tak až v takovém případě si třeba přidám čtvrtý úkol. 

Nepracuji s dětmi v zádech

Tedy, doma neotvírám počítač, když mám kolem sebe děti. Je mi jasné, že pro mnohé z vás je to teď nereálné. Znám to, pro mě je v takové situaci řešení jediné, pustit dětem třeba na dvacet třicet minut pohádku a u toho se snažit udělat alespoň ten jeden hlavní úkol na den. A to ten, který je nejakutnější pro růst podnikání, pro péči o klienty apod. Ale opravdu jednu věc. Víc jich za těch dvacet třicet minut stejně nestihnete. Anebo, potom pracovat po večerech, když děti spí. Tak to máme asi někdy všechny a i takhle to třeba může pro vás fungovat. 

Vypínám a odkládám telefon

Snažím se nebrat mobil do ruky ani v těch mini-chvilkách klidu, které mi děti během dne dovolí. Snažím se neustále nekoukat na sítě, neodpovídat ve skupině, neplánovat příspěvky, netočit video, nebo neodpovídat někomu v mastermindu a já nevím, co všechno mám neustále tendenci dělat. Jistě znáte.

Nově kvůli tomu mám celý víkend vypnutý telefon, v týdnu je pak vypnutý až do půl jedné odpoledne. Neskutečně se mi tím ulevilo. Stihnu pak dost za odpoledne. Odpovím všem na zprávy, e-maily, udělám práci, co potřebuji. Ale přitom si opravdu užiji dopoledne s dětmi.

A další věc, která mi parádně pomáhá zbavit se nebo vyhnout se přehlcenosti, je chodit ven, procházky a v mém případě ježdění a péče o koně. Prostě jakákoliv aktivita venku, něco u čeho vypnete. Když vypnete, bude vám přicházet i nejvíc nápadů a inspirací. Nehledě na to, že vás zachrání před takovou tou depkou, že jste všichni doma zavření.

A co mi pomáhá v podnikání? 

Tak to bylo pár tipů, jak se bránit přehlcení při práci doma, ale já mám pocit, že naše podnikání nás tříští možná mnohem častěji a mnohem víc, než naše rodina. Nevím, jak to máte vy, ale já to tak teda mám určitě, protože jsem nadšená, miluji to, co dělám, takže jsem schopná to dělat celé dny. A musím se alespoň občas prostě zastavit a říct si: “Ne, užívej si prostě tady a teď. Nikam to neuteče.”

E-maily jen jednou za den a až jako poslední

Kromě dodržení již zmíněných třech úkolů, to je to, co jsem se naučila už asi před pěti lety. Bylo to v jenom článku ve First Class od jisté vysoké manažerky. A mě to tehdy úplně otevřelo oči. E-maily zásadně otevírám pouze v době, kdy jsem nejméně produktivní, což znamená kolem oběda. 

Když začnete pracovat, nechoďte hned do e-mailové schránky. Ne, když začnete pracovat, tak e-mail je zakázaný prostor. Nejdřív udělejte vaše tři úkoly. Nebo udělejte jen ten jeden úkol, když máte jen půl hoďky. A e-mail si zapněte, až když máte hotovo, abyste nebyli ve spěchu, abyste netěkali mezi úkolem a e-mailem. Strašně to pomáhá.

E-mail je až na posledním místě, tj. koukněte na e-mail ideálně jen jednou denně. Vyhraďte si na to třeba půl hodiny, ale jednou (dobře maximálně dvakrát) denně. Když se budete na e-mail dívat každou hodinu, tak tím stejně nic nedoženete a navíc ani neuděláte dost práce. Právě v tu chvíli tam začne blikat “přehlcení”, protože přehlcení vzniká z toho, že přepínáte z jednoho úkolu na druhý. 

Plánování příspěvků

Plánuji příspěvky dopředu, zejména ty pro “tématické dny” a do budoucna se chystám i tuto činnost delegovat. Když mě něco napadne, tak to klidně postnu hned, ale chci mít taky nějaký rámec, nějaký řád v tom, co dělám a ten je naplánovaný.

A plánuji prostě podle svého cyklu, v jednom týdnu je inspirace obrovská. Další týden jde inspirace do útlumu. Takže v tom týdnu kdy nápady chodí, vytvořím i deset patnáct příspěvků a všechny si je “naházím” na sítě. Ale potom je postuju ve chvíli, kdy se mi to zdá nejlepší, anebo je třeba posouvám až na další měsíce, protože cítím, že v ten daný den s vámi mám sdílet něco jiného. 

Ve zkratce, jakmile přijde nápad, tak ho zapíšu, ať už do zásoby, nebo rovnou zveřejním. A proč? Protože, nápady potřebují vědět, že je přijímáme, v tu chvíli k vám budou lítat víc a víc. Takže, “volejte” si nápady, volejte si inspiraci, ale mějte místo, kam je napíšete.

Takže buď rovnou na sítě, ve chvíli, kdy vám nevadí mít telefon v ruce. Nebo třeba blok, nebo já mám na mobilu Google Keep a tam si nápady taky píšu. Mám tam i třeba jenom témata, a potom vím, že jakmile budu mít více času, tak je rozvedu více do šířky.

Netříštím svou pozornost

Nedívám se na žádné magnety. Kupuji jen minimum kurzů a jenom opravdu na cílené věci, které v tu chvíli potřebuji vyřešit. A v tomhle mě třeba opravdu zachraňuje mentoring. To znamená, jsem-li mentorována, tím pádem mě zajímá jenom jeho zdroj informací a netěkám někam jinam. Sleduji jen jeden zdroj informací a soustředím se na něj.

A proto jsou taky tak  super drahé programy, protože jakmile koupíte drahý program, tak se na něj plně soustředíte a nic neodvádí vaši pozornost jinam. A často je cena těchto programů nastavena tak vysoko právě z toho důvodu, aby člověk věděl, že do toho musí jít naplno, že se na to musí soustředit a jít tím směrem.

Jakmile se bude vaše pozornost tříštit, tak i vaše výsledky se budou tříštit. 

I proto vlastně vzniká a již v dubnu bude spuštěn Svět podnikatelek. Protože nechci, aby moje klientky byly roztříštěné. Protože vím, že je důležité mít prostor, kde ženy najdou co nejvíce informaci na jednom místě, aby po nich mohly sáhnout ve chvíli, kdy budou potřebovat. Ale přitom nebudou mít potřebu si jen tak studovat a odkládat svůj růst, prodej a podnikání, protože pozor, studium nesmí být nikdy výmluva k nekonání. 

Chcete-li se připojit a vstoupit do Světa podnikatelek, jste srdečně zvány. Na konci března proběhne velká oteviraci online party, během které mě budou mimo jiné zpovídat ostatní tvůrkyně (zkušené podnikatelky, kterých je v tuto chvílí již přes třicet a které pro vás připravují skvělé tréninky). Nechte-li si to nechat ujít, připojte se k události ⇒ Big Bang online… Svět podnikatelek přichází. Dozvíte se všechno, co by vás mohlo o Světě podnikatelek zajímat.

<h5>Polina Ševčíková</h5>

Polina Ševčíková
Mentorka autentického businessu. Se mnou vytvoříte fungující business strategii a úžasné kampaně založené na vaší jedinečnosti. Příběh naší online rodinky si můžete přečíst zde >>
Žádné komentáře
Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Zamiluj se do svých prodejů

Zamiluj se do svých prodejů

Víte, co je nejpodstatnější v podnikání? Mít dokonalý vymazlený web, emailing, brand, ovládnutí sociálních sítí? Já...

Pin It on Pinterest